O nás

O VČELNICI

Každá kvapka dobrého medu od našich včiel predstavuje roky skúsenosti, množstvo driny, ale aj lásku k prírode. V súčasnosti obhospodarujeme 180 včelstiev v oblasti Volovských vrchov a blízkom okolí. V čase kvitnutia agátu ich presúvame do agátových lesov na juhu Slovenska. Pre nás je práca zo včelami výzvou na prekonávanie prekážok, sebazdokonaľovanie sa a hľadanie cesty ako byť lepší. Chováme zdravé včelstva a snažíme sa čo najmenej zasahovať do ich života, aby sme minimalizovali stresové faktory, ktoré na nich pôsobia. Včely umiestňujeme v čistej prírode tak, aby mali čo najprirodzenejšie podmienky na zber nektáru. Snažíme sa všetko podriadiť heslu: „Kvalitný med vyrábajú včely v prírode“.

RASTIEME

Včeláreniu v našej rodine sa venuje už tretia generácia. Bolo to včelárenie v malom (hobby včelárenie) do 20 úľov na záhrade. V roku 2002 som sa rozhodol, že postupne vybudujem modernú včelársku farmu. V tomto období počas zimných mesiacov som sa vybral na južnú pologuľu získavať včelárske skúsenosti na moderných včelích farmách. V zime 2003/2004 som si našiel prácu na dvoch včelích farmách v Austrálií a nasledujúcu zimu 2004/2005 som pracoval na dvoch včelích farmách na Novom Zélande. Z blízka som mohol sledovať ako sa pracuje s 1 000 až 2 500 včelstvami a následné sa vytáčajú desiatky ton kvalitného medu. Získal som tam cenné skúsenosti ako aj s väčším počtom včelstiev si zachovať kvalitu a produkovať med špičkovej kvality. Každoročne sa snažíme rozširovať len taký počet včelstiev aby sa to neodzrkadlilo v zhoršenej kvalite nami produkovaného medu.

BUDÚCNOSŤ

V súčasnosti je našou najväčšou výzvou aby sme sa vyhli aplikovaniu liečiv do včelstiev na báze tvrdej chémie. Tri roky testujeme na 30 včelstvách liečenie len pomocou organických kyselín a liečiv z byliniek, ktoré sú povolené aj pre „Bio“ včelárenie. Aj keď je to fyzicky aj časovo náročnejšie ako pri používaní tvrdej chémie veríme, že sa nám opäť podarí zlepšiť kvalitu nami vyrábaných včelích produktov. V tejto sezóne 2017 sa nám po prvý krát podarilo pre našich zákazníkov pripraviť  med od takto ošetrovaných včelstiev. Do budúcnosti plánujeme zvyšovať počet takto ošetrovaných včelstiev, ako aj produkciu nimi vyprodukovaného medu.

Včelnica v číslach

+
Spokojných ľudí
Rokov na trhu
+
Predaných ton medu
%
Naturál